25 marca 2011

Dzisiaj - 25 marca - w uroczystość ZWIASTOWANIA NMP otwieramy stronę internetową wspólnoty wrocławskiej Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej. Znajdą tu Państwo najważniejsze informacje o prowadzonych przez nas dziełach apostolskich, jak również o bieżących inicjatywach i propozycjach. Gorąco zapraszamy do częstego zaglądania na naszą witrynę – postaramy się, aby miejsce to było jak najczęściej wzbogacane o nowe informacje!


26 marca 2011

Zapraszamy Byłe Wychowanki na WIELKOPOSTNY DZIEŃ SKUPIENIA
16 kwietnia 2011
prowadzi Ks. Zdzisław Madej

Program:
10.00 - Spotkanie w gabinecie na parterze
10.30 - I Konferencja
11.30 - II Konferencja
12.30 - wspólny posiłek
13.30 - wystawienie Najśw. Sakramentu, przygotowanie i okazja do spowiedzi
ok. 16.00 - MSZA ŚW.
po Mszy św. wspólne spotkanie, życzenia świąteczne i AGAPA


27 marca 2011

Zapraszamy  na nową stronę internetową naszego Liceum -


29 marca 2011

Z okazji zbliżającej się rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem zostanie odprawiona Msza św. - 1 kwietnia o godz. 7.25 - w Kościele Sióstr Urszulanek przy pl. Nankiera 16 - w intencji wszystkich ofiar katastrofy a szczególnie za Parę Prezydencką i naszą wychowankę Panią Janinę Natusiewicz - Mirer. Serdecznie zapraszamy.


29 marca 2011

Dzisiaj - 29 marca gościłyśmy grupę Przewodników oraz osób przygotowujących się do tej roli. S.Dorota Mostowska oprowadzała gości po Mauzoleum Piastów, Kościele, wirydarzu i opactwie.


01 kwietnia 2011

Dzisiaj o 7:25 uczestniczyłyśmy wraz z uczennicami Liceum i Wychowankami we Mszy św. odprawianej z okazji zbliżającej sie pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej - szczególnie w intencji Pary Prezydenckiej i Naszej Wychowanki Janiny Natusiewicz - Mirer. Na korytarzu św. Klary możemy obejrzeć wystawę zdjęć naszej Drogiej Wychowanki Janiny Natusiewicz. Zapraszamy do naszej galerii fotograficznej.


02 kwietnia 2011

Ministranci z parafii Najświętszego Imienia Jezus, naszej macierzystej parafii, pod opieką ks. Rafała relaksowali się w naszej sali gimnastycznej, grając w piłkę. Chłopcy wraz z opiekunem są naszymi częstymi gośćmi, a wizyty składają nam w zasadzie w każdą sobotę.


02 kwietnia 2011

w szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II Urszulanki uczestniczyły w uroczystej Eucharystii w archikatedrze a następnie w "Marszu dla Jezusa" wraz z mieszkańcami Wrocławia.04 kwietnia 2011
W urszulańskim ogrodzie wiosna zakwitła wesołymi barwami - kolorami krokusów, hiacyntów i żonkili. Cwierkają wróble i , o dziwo, dzisiaj słychać było śpiew skowronka! We Wrocławiu!05 kwietnia 2011

Trzeciego kwietnia - w sobotę wieczorem spotkałyśmy się, po raz kolejny, w sali zgromadzenia na "lectio divina" z ks. prof. Mariuszem Rosikiem, znanym biblistą, by rozważać przypowieści o Królestwie Bożym w ewangelii wg św. Mateusza. W drugiej części wykładu ksiądz podzielił się z nami doświadczeniami z pobytu w Kenii, Peru i Brazylii. Zapraszamy do galerii fotografii.


06 kwietnia 2011

Pragniemy poinformować, że została założona skrzynka pocztowa do kontaktu
z osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie naszej strony internetowej.
Podajemy adres: osu.wronet@gmail.com


09 kwietnia 2011

Trwamy w oczekiwaniu na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II. Na różne sposoby dajemy wyraz naszej łączności z Nim i pamięci o Nim; wspominamy w rozmowach, przeglądamy albumy z fotografiami - tymi od Arturo Mari i uchwyconymi cudem własnym aparatem … w Rzymie, w Castel Gandolfo, w którymś z polskich miast, na którymś z placów, w przejeździe na trasie. Podzielmy się naszą radością, naszymi wzruszeniami!

Zapraszamy do galerii na - zwłaszcza wszystkich związanych z urszulańską szkołą we Wrocławiu - Wychowanki, Rodziny, Przyjaciół i każdego, kto przy Nim stał, dotykał Jego ręki, patrzył Mu w oczy… Obejrzymy tam nasze zdjęcia z Papieżem. Ponadto prosimy, jeśli masz swoje zdjęcie z Ojcem Świętym, prześlij je do nas, a zostanie opublikowane w naszym serwisie.
adres: osu.wronet@gmail.com


11 kwietnia 2011

Jeszcze tego lata będziemy mieli szansę odbyć wyjątkowy spacer. Na placu Nankiera, który sam w sobie tchnie historią, nasz wzrok przykują połyskujące w słońcu tablice z brązu, a stopy zatrzymają się na... najważniejszych dla Wrocławia datach.. Przedstawić w pigułce ponad 1000-letnią historię wielkiego miasta nie jest łatwo. Tym bardziej pomysł zasługuje na uwagę. Do tej pory Wrocław stawiał pomniki, podświetlał najważniejsze zabytki, wmurowywał tablice ku czci, ale znaczonej historią promenady jeszcze nie było. Tak przynajmniej zapewnia Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, który nadzoruje tę inwestycję. W chwili obecnej Plac Nankiera przy którym mieszkają siostry urszulanki tak się prezentuje w obiektywie s. Estery, która zadała sobie trud udokumentowania etapów powstawania „historycznej promenady”. Zapraszamy do naszej galerii.


14 kwietnia 2011

Prezentacje multimedialne na stronie urszulanek!

Zapraszamy na multimedialną prezentację Drogi Krzyżowej z krótkimi rozważaniami. Przedstawione tu Stacje Męki Pańskiej zasługują na uwagę ze względu na swoje klasyczne piękno, ale również dlatego, że znajdują się na murze okalającym były urszulański cmentarzyk - na wrocławskich Karłowicach. Wiele spośród Stacji zostało zniszczonych, zdewastowanych. Możemy się tylko pytać – dlaczego? Aby wejść do prezentacji należy kliknąć na ikonkę pod linkami po lewej stronie witryny.

Powyższa prezentacja jest pierwszą rozpoczynającą, miejmy nadzieję, cykl poświęcony różnorodnym refleksyjnym tematom. O nowych będziemy na bieżąco informować. Zapraszamy.


15 kwietnia 2011

Jesteśmy wdzięczni, że nasz apel o nadsyłanie prywatnych zdjęć z Janem Pawłem II nie przeszedł bez echa! Sukcesywnie dostajemy fotografie od naszych Przyjaciół ze spotkań z (już niedługo) Błogosławionym i zamieszczamy je w naszym specjalnym serwisie "Moje spotkanie z Błogosławionym", na który zapraszamy poprzez baner u góry witryny. Tymczasem fotografie cztery nowych osób czekają już w galerii na nasze odwiedziny :)


17 kwietnia 2011

Niedziela Palmowa
Rozpoczynamy Wielki Tydzień. Po raz pierwszy, bodajże, będziemy świętować Niedzielę Palmową wspólnie z Siostrami Przełożonymi z Diecezji. Gromadzimy się w korytarzu św. Klary, gdzie celebrans ks. Jerzy Grzanka w asyście dwóch kleryków z wrocławskiego seminarium duchownego święci palmy i czyta ewangelię o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. Następnie – trzymając w ręku palmy – udajemy się procesyjnie do kościoła, śpiewając radosne Hosanna ! by następnie celebrować Eucharystię, w czasie której słuchamy opisu Męki Pańskiej z ewangelii wg św. Mateusza – z podziałem na „role”. Czerwony kolor szat lirurgicznych wskazuje i podkreśla godność królewską Chrystusa.

Po Mszy św. i krótkiej przerwie na herbatę: II konferencja i adoracja Najświętszego Sakramentu. Wspólne odmówienie modlitwy Anioł Pański zakończyło dzisiejsze spotkanie modlitewne. Zapraszamy do galerii zdjęć.


18 kwietnia 2011

Wielkopostny dzień skupienia w ostatnią sobotę (16.04.2011) zgromadził liczną grupę naszych Wychowanek z różnych roczników. Najmłodszym „uczestnikiem „ był Krzysiu pod opieką mamy i babci. Konferencje głosił o. paulin Dominik Słabik i ks. proboszcz Piotr Nitecki a sakramentu pojednania udzielali ojcowie dominikanie. W przerwach miedzy konferencjami a adoracją Najświętszego Sakramentu i Mszą św. był czas na posiłek a także na rozmowy z koleżankami i siostrami.
Ponieważ Święta Wielkanocne już blisko spotkanie zakończyło wzajemne składanie sobie życzeń - błogosławionych, zdrowych i radosnych Świąt. Nie obeszło się bez pamiątkowych zdjęć, więc zapraszamy do galerii.


19 kwietnia 2011

               

Rozpoczyna się Triduum Paschalne
Te dni i wydarzenia przypominają nam o tym, że Chrystus ukochał nas aż do oddania za nas swego życia. Przygotujmy się do godnej ich celebracji przywołując słowa rozważań Jana Pawła II skierowane do nas podczas Jego ostatniego Triduum 2005 r.


20 kwietnia 2011

                    


Wielki Czwartek
„W ten wieczór Wielkiego Czwartku, w przeddzień swojej śmierci Chrystus uczynił dwa znaki, które każdego roku są ponawiane w liturgii. Najpierw umył stopy apostołom, pragnąc dać im przykład miłości, która staje się pokorną i konkretną służbą. Następnie konsekrował chleb i wino jako sakrament swojego Ciała i Krwi, które złożył w ofierze za nasze zbawienie (…) w tym pokornym znaku chleba i wina Chrystus wędruje razem z nami jako nasza moc i nasz wiatyk i czyni nas świadkami nadziei dla wszystkich.” Jan Paweł II
21 kwietnia 2011

                     

Wielki Piątek
Przez ten Krzyż Bóg nigdy nie umrze dziejach człowieka! – Łączę się z wami w głębokiej inwokacji „kłaniamy Ci się , Chryste, i błogosławimy Tobie, żeś przez krzyż swój święty świat odkupić raczył”. Tak, oddajemy cześć tajemnicy krzyża Syna Bożego i błogosławimy jej, bo z tej śmierci wypłynęła nowa nadzieja dla ludzkości. Witaj, Krzyżu, jedyna nadziejo, daj nam cierpliwość i odwagę i obdarz świat pokojem”.


22 kwietnia 2011

                         

Wielka Sobota
Oto słowa papieża: „ dzięki telewizji mogę uczestniczyć w moim pokoju w sugestywnej Wigilii Paschalnej, której przewodniczy kardynał Joseph Ratzinger. Przesyłam mu braterskie pozdrowienie, którym obejmuję wszystkich zgromadzonych na liturgii. Prawdziwie niezwykła jest ta Noc, w którą jaśniejące światło zmartwychwstałego Chrystusa ostatecznie zwycięża moc mroków zła i śmierci oraz rozpala na nowo w sercach ludzi wierzących nadzieje i radość”.23 kwietnia 2011

Do uroczystości beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II pozostał tydzień. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim tym, którzy nadsyłają nam swoje osobiste zdjęcia ze spotkania z Papieżem. Dzisiaj dodajmy kolejne fotografie - zapraszamy do naszego specjalnego serwisu papieskiego!


24 kwietnia 2011

                        

Niedziela Zmartwychwstania Oto życzenia Jana Pawła II w Niedzielę Zmartwychwstania: „Potrzebujemy Ciebie, zmartwychwstały Panie! Zostań z nami, Jezu ukrzyżowany i zmartwychwstały! Zostań z nami wierny Przyjacielu i pewna ostojo ludzkości kroczącej drogami czasu!  Napełnij ufnością i nadzieją tych, którzy szukają prawdziwego sensu swojej egzystencji!” Łączymy się  z tymi życzeniami - siostry urszulanki  ze wspólnoty wrocławskiej.
24 kwietnia 2011

Cieszymy się wiadomością, że S.Maria Jaworska - nasza obecna S.Prowincjalna i była Przełożona domu wrocławskiego - otrzymała mandat na następne trzy lata. Serdeczną modlitwą wspieramy wszystkie Jej prace i życzymy Światła i Mocy Ducha św. na każdy następny dzień!


27 kwietnia 2011

Nasz witryna internetowa powoli rośnie w objętość. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić kolejne na niej nowości. 
Uzupełniliśmy zakładkę "renowacje" - znajdziemy tam uaktualniany spis remontów, które miały miejsce w budynku klasztornym od początku wieku. Jest tego naprawdę dużo, co świadcz o tym, że nie tylko staramy się utrzymać piękny budynek, w którym mieszkamy w należytym porządku, lecz także dbamy o jego piękno. Większość wpisów w "renowacje" opatrzona jest małymi fotorelacjami, więc możemy także zobaczyć efekty remontów. 
Inną modyfikacją na naszej witrynie jest dodanie historii żywota naszych świętych - Anieli Merici i Urszuli. Do tekstów tych dotrzemy klikając na grafiki przedstawiające te święte po prawej stronie naszej witryny. Zapraszamy.29 kwietnia 2011

28 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie grupy intelektualistów. Gościem spotkania był dr Paweł Konczewski, wrocławski archeolog, z wykładem nt. „Archeologia sądowa – badania kryminalistyczne”. Interesujący wywód ilustrowany przykładami badań, w których autor brał  udział, przybliżył i wyjaśnił stosunkowo nowy termin archeologia sądowa” i pokazał jak archeolodzy sądowi, biegli wymiaru sprawiedliwości i anatomopatolodzy współpracują ze sobą badając groby, dokumenty i szczątki ofiar zbrodni, także ludobójstw. Na koniec dr Konczewski omówił jak przebiegało poszukiwanie szczątków w rejonie lotniska pod Smoleńskiem - miejscu katastrofy rządowego samolotu  w dniu 10 kwietnia 2010 r., należał on bowiem do  grupy 14. polskich archeologów sądowych prowadzących poszukiwania. Zrozumiałe, że ta relacja wzbudziła duże zainteresowanie słuchaczy i sprowokowała do zadawania  pytań i wymiany zdań. Zapraszamy do galerii.


01 maja 2011

Bogatemu w miłosierdzie Bogu dziękujemy za Błogosławionego Jana Pawła II naszego ukochanego Papieża,  którego beatyfikację przeżywałyśmy w łączności z wszystkimi obecnymi na Placu św. Piotra. Ucieszyły nas słowa  Benedykta XVI wypowiedziane po polsku: "Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity Syn Narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem: pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności”.


02 maja 2011

Uroczystości beatyfikacyjne naszego Papieża zapisują się trwale w historii (na razie) najnowszej chrześcijaństwa. Postać historyczna, ale naszej pamięci pozostaje wciąż żywy. Na dowód tego wciąż publikujemy fotografie z naszych spotkań z Janem Pawłem II - dzisiaj dodajemy kolejne dwie.
Każdy kto nas odwiedzi przy Placu Nankiera 16 będzie miał okazję obejrzeć niezwykle ciekawą wystawę poświęconą Błogosławionemu, prezentującą różne aspekty Jego przebogatego, niewolnego od trudnych chwil i cierpienia, życia. Kilkanaście tablic ustawionych jest w korytarzu św.Klary. Dysponujemy także małym ułatwieniem dla tych, którzy nie dotrą na Nankiera - w serwisie "Moje spotkanie z Błogosławionym" postaraliśmy się opublikować owe tablice online. Być może nie jest to tak ciekawa i zdrowa forma odkrywania historii Jana Pawła II jak spacerek z rodziną lub znajomymi do naszego klasztoru, zapraszamy jednak do zapoznania się z materiałami na naszej stronie. Do serwisu o JPII dotrzemy poprzez galerię lub baner u góry witryny.

**

Nie przestajemy publikować zdjęć z prywatnych spotkań Z Papieżem - wciąż zachęcamy do podzielenia się z nami tym wspaniałym momentem ze swojego życia uwiecznionym na kliszy (lub matrycy cyfrowej). Zdjęciaopisane nazwiskiem, miejscem spotkania oraz datą przysyłamy na adres osu.wronet@gmail.com - z góry dziękujemy za włączenie się w nasz projekt.


06 maja 2011

Złoty Jubileusz Siostry Józefy Jezierskiej OSU (3 maja 2011) to wydarzenie ważne dla naszej wspólnoty, przeżyła w niej bowiem ponad 40 lat pracując w szkole jako wychowawczyni, nauczycielka i przez 36 lat jako jej dyrektorka. Równolegle studiowała teologię, uzyskując kolejne stopnie naukowe na wrocławskim PWT. Zawsze zaangażowana w życie wspólnoty jako doradczyni w zarządzie i organistka. Stąd jubileuszowa uroczystość zgromadziła siostry, rodzinę ale i liczne grono współpracowników - nauczycieli, rodziców, byłe wychowanki i uczennice. Po Jutrzni zebrałyśmy się w refektarzu by złożyć Siostrze Józefie życzenia; "dalszych oddanych Bogu i służbie ludziom dni" - jak to ujęła siostra przełożona. O godz. 11.00 zgromadziliśmy się w korytarzu św. Klary, gdzie s. przełożona wręczyła Jubilatce symboliczną płonącą świecę i procesyjnie cały orszak przeszedł do kościoła.
Mszy św. przewodniczył ks. Rektor PWT Waldemar Irek w asyście ks. Prof. Piotra Niteckiego naszego proboszcza i O. Stefana Matogi OP. Ks. Proboszcz wygłosił piękna homilia w tonacji wiekanocno -jubileuszowej , natomiast ks. Rektor , na zakończenie Eucharystii , przedstawił dokonania naukowe oraz za owocną i pełną poświęcenia pracę s. Józefy na PWT. Liturgię uświetniały śpiewy w wykonaniu chóru pod batutą Pani Moniki Tropper, do którego dołączyły też siostry. Przy organach, na których całe życie grała s. Józefa, tym razem zasiadła s. Agata Paszek z Krakowa. W czasie Mszy św. Jubilatka w sposób uroczysty odnowiła śluby zakonne złożone - równie uroczyście jak 50 lat temu. Te Deum laudamus, które zabrzmiało na zakończenie Mszy św. było hymnem uwielbienia Boga ale i dziękczynienia za wielkie dzieła, jakich dokonał w życiu Jubilatki. Po wyjściu z kościoła - na obszernym korytarzu św. Klary - składano Jubilatce życzenia i kwiaty. I chociaż 3 maja zaskoczył nas zimową i śnieżną aurą, w klasztorze panowała ciepła i radosna atmosfera. O godz. 13.00 wszyscy przeszli do refektarza na obiad (przygotowany przez naszych pracowników kuchni ). Przy deserze uczennice liceum złożyły s. Józefie życzenia i kwiaty a Ola Wróblewska wykonała utwór z repertuaru Edwarda Griega. Siostry przygotowały prezentację ze zdjęciami przedstawiającymi Jubilatkę od najwcześniejszego dzieciństwa do chwili obecnej. Wywołały one spontaniczne komentarze i wspomnienia. I wreszcie odśpiewano z werwą i zapałem trzykrotnie "plurimos annos, plurimos!"
(zapraszamy do galerii)


10 maja 2011

Spotkania majowe z Maryją
widzianą oczyma ks.Twardowskiego:
„Panienko Najświętsza
Nastolatko ze Skępego
z rączkami na sercu (…)
nie Królowo jeszcze
Królewno” - Módl się za nami!
ilość odwiedzin na stronie: