01 stycznia 2013


1 STYCZNIA 2013-ŚWIATOWY DZIEŃ POKOJU. PATRONUJE MU BOŻA RODZICIELKA MARYJA


05 stycznia 2013

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO
Trzej Mędrcy ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem, są zapowiedzią tej wielkiej wędrówki wiary, która idzie przez pokolenia, zbliżając ludzi, ludy i narody do Chrystusa, światłości świata. Już dwa tysiące lat trwa ta wędrówka i wiele ludów i narodów w niej uczestniczy. A światłość, która wzeszła nad Jeruzalem w pełni czasu, nie gaśnie, świeci wciąż tym samym, a przecież nowym światłem. Rozświetla ona drogę ludzkości pośród różnych ciemności, które zalegają ziemię. I wciąż poprzez ciemności tej Izajaszowej nocy (por.Iz 60,2) rozlega się wołanie pasterzy, Mędrców i wszystkich wierzących każdej epoki: „Christus apparuit nobis, venite adoremus!” Abp Marian Gołębiewski


06 stycznia 2013


KOLĘDOWANIE W URSZULAŃSKIEJ SZKOLE – 6.01.2013

Tak się szczęśliwie złożyło, że tradycyjne coroczne kolędowanie w naszej szkole wrocławskiej,
wypadło w samo święto OBJAWIENIA PAŃSKIEGO – 6 stycznia.
Mędrcy ze Wschodu zdążali przed dwoma tysiącami lat do Betlejem; Orszak Trzech Króli przewędrował ulicami Wrocławia i nie mniej sympatyczny „orszak” RODZICÓW, UCZENNIC I NAUCZYCIELI przybył do URSZULANEK przy pl. Nankiera.

Świętowanie rozpoczęło się o godz. 16.00 EUCHARYSTIĄ, którą sprawował ksiądz Grzegorz, duszpasterz akademicki z Maciejówki; szkolny chór przewodził liturgicznym śpiewom podejmowanym przez wszystkich zebranych w kościele i w mauzoleum.

Druga część spotkania miała miejsce w szkolnej auli. Uczennice i nauczyciele przygotowali bogaty program: przedstawienie o tematyce Bożonarodzeniowej – współczesne JASEŁKA w wykonaniu zespołu teatralnego uczennic; kolędy – tradycyjne nie tylko polskie, również po łacinie w pięknym wykonaniu chóru i z towarzyszeniem instrumentów; także występy solowe. Wielkie brawa za debiutowe wykonanie kolędy na scenie zebrało grono nauczycieli. Oczywiście rodzice i przyjaciele włączali się we wspólny ŚPIEW KOLĘD, bo to właśnie było celem tego spotkania.

Siostra Dyrektor, dziękując wszystkim za przybycie, zaprosiła jeszcze gości na poczęstunek przygotowany w sąsiedniej sali. Można też było wesprzeć szkołę (zakup komputerów), nie koniecznie ofiarowując „królewskie złoto”, a jedynie kupując smakołyki przygotowane przez dziewczęta oraz Kalendarze szkolne ze zdjęciami uczennic gimnazjum i liceum oraz sentencjami o „czasie” autorstwa tychże uczennic.
Była to również miła okazja do spotkania, rozmowy, wzajemnego zbliżenia się i poznania.

Zapraszamy wkrótce do GALERII.


08 stycznia 2013

Stowarzyszenie Absolwentek Urszulańskich
serdecznie zaprasza na pl. Nankiera 16
w niedzielę 20 stycznia o godz. 16.00
na WSPÓLNE KOLĘDOWANIE
(okazja dla dzieci do zaprezentowania
kolęd i wierszy w swoim wykonaniu)

oraz
na KONFERENCJĘ BIBLIJNĄ
Ks. Prof. M. Rosika
we wtorek 22 stycznia godz. 17.30


10 stycznia 2013


S. CECYLIA DLA DZIECI W AFGANISTANIE

Z tymi, do których nie dotarła jeszcze ta dobra wiadomość, pragniemy się nią podzielić na naszej stronie. Otóż urszulanka s.CECYLIA ŚMIECH ze wspólnoty w Poznaniu włączyła się już kolejny (trzeci) raz do akcji „Pomoc dla dzieci z Afganistanu”, organizowanej przez poznańską Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Postanowiła zrobić na drutach (wydziergać) z włóczki ciepłe, kolorowe czapeczki. "Troszkę mnie męczyło, bo to jest jednostajna praca, no i głowa na dół nachylona, to kręgosłup bolał. Ale pomyślałam sobie: Co znaczą te moje byle jakie dolegliwości wobec cierpień tych dzieci, które boso chodzą po śniegu, po mrozie. To właściwie było nic?" - powiedziała s. Cecylia w wywiadzie. No i czapeczki "muszą być koniecznie kolorowe, ponieważ dzieci nie lubią ciemnych kolorów" – podkreśla. Wsparli ją w tym działaniu na rzecz dzieci mieszkańcy Poznania, dostarczając potrzebną włóczkę. Rzeczywiście CZAPKI przyciągają oczy wesołymi barwami.
Wiele sióstr z naszej wrocławskiej wspólnoty zna dobrze siostrę Cecylię z jej tu wcześniejszego pobytu, dzielimy więc z Nią „radość, która jest większa w dawaniu aniżeli w braniu”.


13 stycznia 2013

STUDNIÓWKA – sobota 12 stycznia 2013
Na stronie naszego liceum ukazały się już zdjęcia z przygotowań do studniówki. Dzisiaj jesteśmy już po tym emocjonującym wydarzeniu. W tym roku dwie klasy maturalne zorganizowały zabawę wspólnie. Jak co roku rozpoczynała się Mszą św. bardzo starannie przygotowaną. Kolejny punkt programu – POLONEZ, i tym razem niespodzianka! Każda klasa zatańczyła osobno poloneza o innym układzie figur i przy muzyce różnych kompozytorów. Bardzo się wszystkim gościom podobało. Uczennice bawiły się – jak zwykle u urszulanek – wspólnie z rodzicami, którzy przyjmują ten fakt trochę z zadziwieniem, że tak można, zawsze ze wzruszeniem by potem, podobnie jak ich córki, dobrze się bawić.
Znajdziecie wkrótce Państwo w naszej GALERII trochę zdjęć.

**********
12.01.2013 Ojcowie DOMINIKANIE uroczyście inaugurowali 300.lecie beatyfikacji bł. CZESŁAWA. W programie - Nieszpory gregoriańskie, Eucharystia i Koncert charytatywny. Kilka sióstr z naszej wspólnoty odpowiedziało na zaproszenie i uczestniczyło w uroczystościach.


15 stycznia 2013


POŚWIĘCENIE DOMU – Niedziela 13.01.2013

W południe, o godz. 12.00, modlitwą brewiarzową, odśpiewaną wspólnie z ks. proboszczem Andrzejem Małachowskim rozpoczęło się święcenie klasztoru. Jak co roku- pokoje sióstr, pokoje gościnne, miejsca pracy i rekreacji zostały objęte specjalną modlitwą. Krople wody święconej płynęły obficie, chmury kadzidła i jego zapach unosiły się po całym domu. Na szczęście mamy w Polsce wiele kolęd, więc starczyło ich na wyśpiewywanie przez długie całe kolędowanie. Zakończenie w refektarzu i wspólny obiad z księżmi wikarymi, którzy po Mszy św. w parafii dołączyli do naszej wspólnoty.
Niech więc błogosławieństwo Trójcy Przenajświętszej - Ojca, Syna i Ducha Świętego osłania nasz dom i towarzyszy nam wszędzie.


17 stycznia 2013

ZABAWA KARNAWAŁOWA W GIMNAZJUM -17.01.2013

W postudniówkowych dekoracjach odbywają się co roku zabawy karnawałowe uczennic młodszych klas. Dzisiaj – bawiły się dziewczyny z gimnazjum. Odwołując się do tradycji karnawału weneckiego, zrobiły własnoręcznie ładne maseczki, ujawniając swoje talenty plastyczne i dużą pomysłowość. W programie wieczoru – zabawy, konkursy, skecze i tańce.


19 stycznia 2013

TYDZIEŃ KOLĘDOWANIA
Miniony tydzień był czasem kolędowania w naszym domu: 15 stycznia wieczorem o.Maciej Niedzielski poświęcił i błogosławił mieszkania w internacie; 16 i 17 stycznia o. Łukasz Mścisławski kolędował w akademikach. Modlitwa, śpiew kolęd, zapach kadzidła, nad drzwiami inicjały trzech Króli i rok 2013.
Niech Pan obdarzy nas błogosławieństwem pokoju.


21 stycznia 2013


XIV SALON URSZULAŃSKI- 20.01.2013

20 stycznia – niedziela: WIECZÓR KOLĘDOWY – wspólne śpiewanie, trochę poezji na Boże Narodzenie i mała niespodzianka! - czytamy na plakacie zapraszającym na XIV Salon Urszulański organizowany przez Stowarzyszenie Wychowanek Urszulańskich. W programie styczniowego Salonu punktem stałym jest śpiewanie kolęd. Śpiewowi towarzyszyły dzisiaj popisy solowe najmłodszych uczestników – śpiew kolęd, gra na fortepianie i na skrzypcach. Bardzo się wszystkim podobały! Poezje Bożonarodzeniowe K.K. Baczyńskiego recytowała pani Zofia Urbanyi-Krasnodębska. Ponieważ teksty kolęd były przygotowane, wszyscy śpiewali z zapałem. Udało się nawet wykonać kolędę „Lulajże, Jezuniu…” po włosku !
Na zakończenie miłe pogawędki przy herbacie, ciastku i owocach; zawieranie nowych znajomości, bo coraz to nowi goście dołączają do stałych bywalców urszulańskich salonów.
Zapraszamy do GALERII.


23 stycznia 2013


SPOTKANIE BIBLIJNE z KS. M. ROSIKIEM – 22.01.2013
Ks. Mariusz Rosik miał kolejną konferencję z cyklu „spotkania z Biblią” dla naszych wychowanek i innych sympatyków, także Panów - wszystkich chcących pogłębiać swoją znajomość Pisma Świętego. Korzystając z okazji, przychodzi na te spotkania również grupa sióstr, włącznie z s. Józefą Jezierską. Dzisiaj, witając się, ksiądz Rosik powiedział miły komplement pod Siostry adresem, że to Ona wprowadzała go w świat teologii biblijnej. Ponieważ 19 stycznia ksiądz Mariusz obchodził imieniny, Panie złożyły Solenizantowi życzenia z małym upominkiem.
Temat dzisiejszej prelekcji obejmował tekst św. Marka o uwolnieniu spod władzy demona córki Syrofenicjanki, poganki. Cały erudycyjny wywód zmierzał ostatecznie do uświadomienia sobie i zrozumienia faktu, że wszyscy jesteśmy dziećmi Boga.
Tak zakończył swoją wypowiedź ks. M. Rosik: ”Po raz pierwszy w ewangelii Marka termin dziecko, również w rozumieniu dziecko Boga, zostaje użyte wobec poganki. Od tego momentu również poganie włączeni są w obręb działalności Jezusa. Dzięki tej Syrofenicjance, również my, jako niegdyś naród pogański możemy być chrześcijanami”.


26 stycznia 2013


27.01.2013 ŚW. ANIELI MERICI – ZAŁOŻYCIELKI URSZULANEK

Znali
Anieli dobroć
Gdy brali Jej duszę
W skrzydlate ramiona
I nieśli w bramy niebios
Anieli

A na ziemi?
Niejeden jej obraz
W złotych ikonach
Od lat się mieni

Aniela …
Anielska i ludzka zarazem

Była zaczynem miłości
Wierzyła w jedność
Uczyła odwagi
Wskazywała drogę do Chrystusa

Więc żyje zawsze
I jest
Wśród nas
Nauczycielka prawdy
Siostra
I Matka …

(wiersz poświecony św. Anieli – napisany przez naszą absolwentkę)


27 stycznia 2013
27 stycznia 2013


PRZESŁANIE KAPITUŁY PROWINCJALNEJ

Informowałyśmy pod koniec grudnia 2012 roku o obradach kapituły prowincjalnej urszulanek w Polsce. Oczywiście, na oficjalne dokumenty należało zaczekać. Wczoraj, w wigilię uroczystości naszej założycielki św. Anieli Merici, miało miejsce uroczyste przekazanie tzw. „przesłania” skierowanego do każdej z sióstr prowincji a więc i do nas.
Zebrałyśmy się w odświętnie przybranej kaplicy (o godz.17.00) i odśpiewałyśmy I Nieszpory o św. Anieli. Następnie siostry przeczytały teksty z Ewangelii i Pism św. Anieli. Po krótkim wprowadzeniu - Siostra przełożona przekazała każdej z nas tekst „przesłania” oraz płonącą świecę z logo kapituły. I wreszcie trwałyśmy w adoracji Najświętszego Sakramentu, rozważając tekst przesłania.
Dzisiaj -27 stycznia świętujemy UROCZYSTOŚĆ ŚW.ANIELI. Eucharystię koncelebrował o.Jakub Kraska, przeor dominikanów z o.Stefanem Matogą. Wspólne śniadanie w refektarzu. Modlitwa czytań, Nieszpory, rekreacja… wypełniły ten radosny dla nas i każdej urszulanki dzień.
Zapraszamy do galerii.


28 stycznia 2013Każda ikona, pisana zgodnie z regułami zatwierdzonymi przez Kościół, służy modlitwie a jej "język" przemawia do nas przez wzrok. Ikona pozwala nam przejść od tego co widzialne - do tego co niewidzialne, od tego co ziemskie - do tego co niebieskie, aby kontemplować w wierze miłość Ojca i Syna i Ducha Świętego wyrażoną we Wcieleniu. Początkowo zamierzałam dać tej ikonie tytuł: "Pielgrzymka", ale stopniowo odkryłam, że obraz ten przemawia sam za siebie [...]

Mała niespodzianka dla naszych internautów z okazji święta sw. Anieli Merici. Zapraszamy do nowego miejsca na naszej stronie internetowej, poświęconej naszej Świętej w ikonach - prezentujemy cztery piękne ikony oraz sposoby w jakie należy je odczytywać. Ponadto uzupełniamy nasz poprzedni projekt publikacji podobizn św. Anieli znajdujących się naszych domach zakonnych. Dodajemy Nałęczów, Rybnik, Sierczę, Poznań, Pokrzywno i Warszawę. Serdecznie zapraszamy! (poprzez baner na górze strony).01 lutego 2013


REKOLEKCJE TRZYDNIOWE – 28-30.01.2013
Życie zakonne to „podróż duchowa” – zawsze w perspektywie wiary ożywianej i karmionej modlitwą. Trzy dni skupienia u początku każdego nowego roku wpisane są w rytm życia religijnego urszulańskiej wspólnoty. Najczęściej wykorzystujemy czas ferii zimowych, gdy nie ma zajęć w szkole. W tym roku triduum trwało od 28 – 30 stycznia, a rekolekcje prowadził o. Jerzy Grzanka, sercanin. Medytacje, Eucharystia, brewiarz i konferencje , to stałe punkty dnia; nadto adoracja Najświętszego Sakramentu. Ojciec Jerzy nie tylko głosił konferencje, ale też trwał razem z nami na modlitwie w kaplicy. Podczas Eucharystii kończącej dni skupienia siostry odnowiły śluby zakonne. Wspólna kolacja z podziękowaniem rekolekcjoniście zakończyła dzień.
Zapraszamy do naszej galerii.


10 lutego 2013

SYMPOZJUM W KRAKOWIE – 9.02.2013
W sobotę 9 lutego br., w Klasztorze Sióstr Urszulanek UR w Krakowie odbyło się MIĘDZYNARODOWE SYMPOZJUM z cyklu Duchowość Klasztorów Polskich: Przekaz i Komunikacja, pt.: „Zapatrzona w Boga i wsłuchana w człowieka. Św. Aniela Merici i jej dzieło realizowane przez polskie Urszulanki Unii Rzymskiej”.
Program sympozjum bardzo bogaty i interesujący. Wśród wielu prelegentów należy podkreślić obecność przybyłego z Bresci (Włochy) prof. Gianpietro Belotti z referatem „Życie i dzieło św. Anieli” oraz ks. bpa Andrzeja Siemieniewskiego z Wrocławia z prelekcją „Wizja człowieka i jego droga do świętości w ujęciu św. Anieli Merici” - także głównego celebransa rozpoczynającej zjazd - Eucharystii. W sympozjum wzięło udział pięć sióstr z naszej wspólnoty oraz siostry i nauczyciele z innych szkół urszulańskich w Polsce a nawet przedstawicielki z Ukrainy.


11 lutego 2013


Najdrożsi Bracia,
zawezwałem was na ten Konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, aby zakomunikować wam decyzję o wielkiej wadze dla życia Kościoła. Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę. Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża.

Najdrożsi Bracia, dziękuję wam ze szczerego serca za całą miłość i pracę, przez którą nieśliście ze mną ciężar mojej posługi, i proszę o wybaczenie wszelkich moich niedoskonałości. Teraz zawierzamy Kościół święty opiece Najwyższego Pasterza, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i błagamy Jego najświętszą Matkę Maryję, aby wspomagała swoją matczyną dobrocią Ojców Kardynałów w wyborze nowego Papieża. Jeśli o mnie chodzi, również w przyszłości będę chciał służyć całym sercem, całym oddanym modlitwie życiem, świętemu Kościołowi Bożemu.
W Watykanie, 10 lutego 2013 r.


12 lutego 2013ŚRODA POPIELCOWA - 13.02.2013
WIELKI POST – BÓG wypatruje kolejny raz powrotu syna, powrotu córki, mojego powrotu. Co za radość – widzieć otwarte ramiona Ojca, wyciągnięte ku mnie ręce Ojca. „Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia”. ”Posypcie więc głowy wasze popiołem”…, ale „nie bądźcie posępni i smutni”… „rozdzierajcie wasze serca a nie szaty” i „pojednajcie się z Bogiem waszym! On bowiem jest łaskawy, miłosierny, nieskory do gniewu i wielki w łaskawości, a lituje się na widok niedoli”. Mojej niedoli. Naszej niedoli.
Czyżby zatem czekało nas czterdzieści nie tylko pokutnych ale i radosnych dni? Tak. Radujemy się, gdy zbłądziwszy , odnajdujemy właściwą drogę. W Wielkim Poście, odnalazłszy właściwy drogowskaz i pozbywając się wszelkich obciążeń, idziemy szybko, „idziemy na skróty” do oczekującego nas Ojca . Idziemy z wiarą i miłością, wołając do Pana: „Przywróć mi RADOŚĆ Z TWOJEGO ZBAWIENIA, a usta moje będą głosić Twoją chwałę, Boże”.


13 lutego 2013


SPOTKANIE BIBLIJNE z KS. PROF. M. ROSIKIEM – 12.02.2013
Konferencję z cyklu „spotkania z Biblią” poświęcił ks. prof. Mariusz Rosik ewangelii o uzdrowieniu paralityka i odpuszczeniu jego grzechów. Temat wpisywał się więc w nadchodzący okres Wielkiego Postu, czasu szczególnej łaskawości Boga względem człowieka. Spotkanie miało jednak miejsce we wtorek, przed środą popielcową, więc zakończyło się tradycyjnym pączkiem w pogodnej atmosferze.
Są zdjęcia w GALERII


16 lutego 2013

S. EMMANUELA KLICH – O SYNODZIE BISKUPÓW „NA ŻYWO” - 16.02.2013

Pisałyśmy już o s. Emmanueli Klich, która jako ekspert brała udział w obradach Synodu biskupów w Rzymie. Dzisiaj gościłyśmy siostrę w naszej wrocławskiej wspólnocie. Siostra Emmanuela opowiedziała nam o przebiegu i organizacji Synodu, jego uczestnikach przybyłych ze wszystkich kontynentów . Miała okazję kontaktować się bezpośrednio z wieloma podczas obrad ale też w sposób mniej oficjalny, np. w miejscach zakwaterowania, podczas posiłków, itp. My również, ze swej strony, pytałyśmy siostrę o interesujące nas rzeczy.

W kolejnym wykładzie określonym jako LECTIO DIVINA odwoływala się Siostra do posynodalnej adhortacji apostolskiej VERBUM DOMINI Ojca Świętego Benedykta XVI. Było to niejako wprowadzeniem do spotkania grupy sióstr i rozważań nad tekstami biblijnymi z liturgii I Niedzieli Wielkiego Postu.

Zapraszamy do naszej galerii na dwie fotorelacje: ze spotkania na temat synodu i z LECTIO DIVINA.


18 lutego 2013


Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem!


22 lutego 2013


XV SALON URSZULAŃSKI – WYKŁAD S. DARII KLICH OSU /20.02.13/

XV Salon Urszulański zorganizowany przez Stowarzyszenie Byłych Wychowanek Urszulańskich zgromadził wszystkich zainteresowanych tematem likwidacji szkolnictwa urszulańskiego w Europie środkowo-wschodniej, za tzw. żelazną kurtyną, po II wojnie światowej. Siostra Daria przedstawiła proces likwidacji nie tylko szkół klasztornych, ale również w wielu wypadkach samych klasztorów i zgromadzeń zakonnych – na Węgrzech, w Czechach i Słowacji, w Jugosławii, Rumunii, Polsce i na Ukrainie - we Lwowie , Stanisławowie i Kołomyi; oczywiście na tle sytuacji Kościoła w tych krajach.

Wśród obecnych były wychowanki urszulańskie, które jako uczennice „na własnej skórze” doświadczyły skutków represji, jakim poddawane były szkoły urszulanek w Polsce i dzieliły się swoimi wspomnieniami.

Przy tej okazji mogliśmy uświadomić sobie na nowo, na jak wyjątkowo szeroką skalę urszulanki uczestniczyły w krzewieniu oświaty i jakie zasługi maja na polu edukacji.
Zapraszamy do GALERII.


23 lutego 2013


SPOTKANIE NAUKOWCÓW z O. EUGENIUSZEM i z SYBERIĄ - 21.02.13
To spotkanie odbiegało nieco od utartego schematu, gdyż rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy klasztornej na opactwie. Okazuje się, że nie wszyscy mieli okazję być na tym terenie, wobec czego z dużym zainteresowaniem obejrzeli zgromadzone tu rekwizyty jak i samo pomieszczenie, włącznie z kaplicą – kameralną i modlitewną.

Eucharystię sprawował O. Eugeniusz, klaretyn, który następnie – już przy kawie i herbacie opowiedział nam o swojej, i innych duszpasterzy z Polski, pracy duszpasterskiej we Wschodniej Syberii – w Krasnojarsku i pobliskich miejscowościach. Obraz, jaki naszkicował przed słuchaczami , nie jest porywający – praca duszpasterska to trud odbudowywania życia religijnego od podstaw. Ludzie wyjałowieni duchowo i zdemoralizowani przez niewiarę. Celem „misjonarzy” jest odbudowanie rosyjskiego kościoła katolickiego , nie - jak się mówi potocznie – „polskiego”. Polaków, potomków zesłańców na Syberię, już prawie nie ma, a jeśli są, to zasymilowani z ludnością rdzenną. I to ona potrzebuje ewangelizacji. Bardzo potrzebuje.

Żeby było trochę zabawniej – o. Eugeniusz opowiedział na wstępie – że przed wyjazdem na Syberię pracował na misjach w Afryce, na Wybrzeżu Kości Słoniowej ! Woli jednak Syberię, czyli -40 stopni aniżeli +40 stopni.
Zdjęcia dostępne w GALERII.


27 lutego 2013

SPOTKANIE Z ZABYTKAMI – 27.02.2013

Miałyśmy przyjemność , nie po raz pierwszy zresztą, gościć w naszym klasztorze liczną grupę miłośników zabytków. Cykl wykładów organizuje Studenckie Koło Naukowe Ochrony Dziedzictwa Kultury przy Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Temat dzisiejszego spotkania brzmiał: „Zespół klasztorny klarysek wrocławskich (obecnie urszulanek) – problemy odbudowy i konserwacji”. Prelegentem był znany w środowisku uniwersyteckim Wrocławia, na Wydziale Historii Sztuki – dr Jacek Witkowski. Udało się nam zrobić kilka zdjęć upamiętniających te wizytę, w związku z tym zapraszamy do galerii.


28 lutego 2013POŻEGNANIE OJCA SWIĘTEGO BENEDYKTA XVI – 28.02.2013

28 lutego 2013 roku, punktualnie o godz. 20.00, zakończył się pontyfikat Benedykta XVI. Te oficjalne słowa komunikatu w żaden sposób nie oddają najgłębszych emocji, które stały się naszym udziałem od dnia 11.lutego, kiedy to usłyszeliśmy wszyscy o rezygnacji Ojca świętego z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra.

W swoim ostatnim wystąpieniu do zgromadzonych wiernych w Castel Gandolfo powiedział: „Drodzy przyjaciele! Cieszę się, że mogę być z wami, otoczony waszą miłością, która jest dla mnie wielkim pokrzepieniem”.
Cieszyliśmy się i my w 2005 r. wyborem kardynała Józefa Ratzingera na Papieża.
Cieszyliśmy się Ojcem świętym Benedyktem XVI przez prawie 8 lat. Staraliśmy się „trwać mocni w wierze” – zgodnie z przesłaniem, jakie nam zostawił, pielgrzymując do Polski.

Benedykt XVI był cały oddany Chrystusowi i Jego Kościołowi. Nie oszczędzał się. Zawsze wierny.
Rozumiemy Jego decyzję i Jego zapewnienie, że nadal „chciałbym jednak z całego serca, z całej duszy, moją miłością i modlitwą, moją refleksją i wszelkimi siłami wewnętrznymi służyć dobru wspólnemu, dobru Kościoła i ludzkości”. Cieszymy się, że pozostaje w Kościele, że łączyć się będzie z nami w modlitwie na Swojej górze Tabor.

Odchodząc, hojnie szafował tym wielkim słowem - „dziękuję”. "Dziękuję za waszą miłość i wasze wsparcie. Obyście, stawiając Chrystusa w centrum waszego życia, mogli zawsze doświadczać radości!" - napisał ostatni raz na Twitterze. "Dziękuję" – mówił do kardynałów i pielgrzymów. "Dziękuję" – mówił na zakończenie każdego swojego wystąpienia.

My też DZIĘKUJEMY, za wszystko; za ten ostatni błogosławiący gest Jego rąk i życzymy:
"by Pan był zawsze blisko Niego".


07 marca 2013
13 marca 2013HABEMUS PAPAM!
FRANCISZEK I - Jorge Maria Bergoglio

"Chciałbym was pobłogosławić. Ale zanim to zrobię mam do was prośbę. Zanim biskup pobłogosławi lud, proszę, byście wy pomodlili się za mnie i mi pobłogosławili. Proszę Was więc o modlitwę w ciszy" – powiedział papież. Następnie schylił głowę.

"Módlmy się zawsze jedni za drugich. Jesteśmy braćmi. Chciałbym, by ta droga, na którą wchodzę, była owocna dla całego Kościoła"
Wielka jest nasza radość!


16 marca 2013

„Powrót do wiary” - Drugie Urszulańskie Dni Młodych w Poznaniu
Drugie Urszulańskie Dni Młodych odbędą się w dniach 24-26 maja 2013 w Poznaniu. Hasłem tegorocznego spotkania przeżywanego w Roku Wiary są słowa „Powrót do wiary” zachęcające młodego człowieka do powrotu do źródeł swojej wiary, a także do zatrzymania się nad tajemnicą daru Chrztu Świętego. Spotkanie będzie także zachętą dla młodych do bycia aktywnymi w wierze, do odważnego głoszenia wiary w Boga na ścieżkach ich życia.
Urszulańskie Dni Młodych to szansa na spotkanie z Bogiem, okazja do „odświeżenia” swojej wiary, powrotu do jej Źródła, którym jest Bóg. To także czas wspólnej radości, dzielenia się wiarą z innymi i słuchania świadectwa tych, którzy doświadczyli Pana Boga w swoim życiu. Uczestnicy spotkania będą mieli również możliwość wcielania swojej wiary w czyn poprzez zaangażowanie się w pracę grup wolontaryjnych, misyjnych i ewangelizacyjnych.

Wiecej na stronie internetowej UDM - zapraszamy!


18 marca 2013


ilość odwiedzin na stronie: