01 stycznia 2014
06 stycznia 2014
15 stycznia 2014

26 stycznia 2014


27 stycznia 2014

27 stycznia siostry urszulanki obchodzą uroczystość ŚW. ANIELI MERICI, swej Matki i fundatorki.
Święta Aniela, jedna z najwybitniejszych postaci kobiecych włoskiego XVI-go wieku, jest Matką oraz inspiratorką ponad czterdziestu rodzin zakonnych i świeckich instytutów życia konsekrowanego na całym świecie. Śmiałość jej inicjatyw apostolskich, jak również miłość mająca swe źródło w kontemplacji Boga, uczyniły z niej prekursorkę w dziedzinie wychowania młodzieży żeńskiej oraz wytyczyły nowe drogi dla apostolstwa kobiet poświęconych Bogu. Właśnie w chrześcijańskiej formacji kobiet Aniela widziała klucz do odnowy rodziny i Kościoła. Jej dzieło – założone przez nią Towarzystwo św. Urszuli – zostało uznane przez Kościół za jedną z ważniejszych inicjatyw przygotowujących trydencką odnowę Kościoła.29 stycznia 2014

Hasło serviam w urszulańskiej szkole02 lutego 2014

Dnia 2 lutego 2014 - w Dniu Życia Konsekrowanego z radością świętowałyśmy jubileusze ślubów zakonnych naszych drogich sióstr Immaculaty (60) i Ludwiki (65). Deo Gratias!
03 lutego 2014

O sensie życia zakonnego i posłudze bliźnim opowiada s. Krystyna Rynkiewicz osu z Częstochowy.08 lutego 2014

Serdecznie zapraszamy na wykład dr Anny Sutowicz „Henryk Pobożny i jego żona Anna Przemyślidówna na tle prądów religijnych swojej epoki”. Wykład odbędzie się dnia 13 lutego w czwartek o godzinie 18.00 w Auli PWT w ramach cyklu: Historia Magistra Vitae.13 lutego 2014
20 lutego 2014

Henryk Pobożny i jego żona Anna Przemyślidówna na tle prądów religijnych swojej epoki
Świętość i asceza to najlepsza odpowiedź na ideologię gender. Pani dr Anna Sutowicz w swoim wykładzie – przywołując kilka przykładów – wskazała istotną rolę kobiet ze średniowiecznej elity społecznej w kształtowaniu ówczesnych wzorów świętości. Na postawy religijne w domach panujących Europy Środkowej wpłynęła pobożność przeniesiona z zachodu kontynentu. Z terenu Śląska najbardziej znana jest radykalna asceza świętej Jadwigi, żony księcia Henryka Brodatego, która oddziaływała – choć nie można mówić o dosłownym przeniesieniu modelu świętości – na jej syna, księcia Henryka Pobożnego, a także na jego żonę, królewnę Annę z dynastii Przemyślidów.

Wykład odbył się 13 lutego 2014 roku w auli Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu.

Do odsłuchania:
Zapraszamy do wysłuchania nagrania: W 2015 roku obchodzić będziemy 750 rocznicę śmierci księżnej Anny – fundatorki naszego klasztoru.


02 marca 2014

Dnia 12 marca o godzinie 17.00 odbędzie się w naszym klasztorze kolejny Salon Urszulański na temat książki pani Anny Michalskiej. Serdecznie gratulujemy autorce tego wspaniałego dzieła, które jest cennym przyczynkiem do historii naszego klasztoru. Zachęcamy też do miłej lektury.
Anna Michalska
Legenda obrazowa św. Klary z dawnego klasztoru klarysek we Wrocławiu


Monografia późnobarokowego cyklu dwudziestu dwóch obrazów olejnych ukazujących sceny związane z postacią św. Klary, przeznaczonych dla wrocławskiego klasztoru klarysek (obecnie Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej) przy pl. Biskupa Nankiera 16. Ze względu na zasadniczą nieobecność tych dzieł w dotychczasowym dyskursie naukowym, niezbędne okazało się ustalenie podstawowych faktów historycznych i historyczno-artystycznych: czasu i okoliczności fundacji, osoby fundatora, liczby i tematyki przedstawień, z wreszcie ich literackich i artystycznych źródeł. Spośród wielu możliwych aspektów badań nad cyklem autorka za najistotniejsze uznała pełne rozpoznanie ikonografii przedstawień i jej źródeł oraz osadzenie cyklu w historii i przestrzeni wrocławskiego klasztoru.
ISBN 978-83-7432-916-3, Wrocław 2013, 14 x 20,5 cm, 174 s. + 50 s. ilustracji, okładka miękka02 marca 2014

Dnia 12 marca o godzinie 17.00 odbędzie się w naszym klasztorze XVIII Salon Urszulański na temat książki pani Anny Michalskiej: "Legenda obrazowa św. Klary z dawnego klasztoru klarysek we Wrocławiu". ZAPRASZAMY!17 marca 2014
29 marca 2014

Ojciec św. Franciszek przewodniczył w bazylice świętego Piotra liturgii pokutnej. Nabożeństwo odbyło się w ramach inicjatywy: 24 godziny dla Pana, w której uczestniczą liczne diecezje na świecie. W kościołach odbywają się czuwania modlitewne. Wierni przystępują do sakramentu spowiedzi.
Ojciec św. ponowił apel o nawrócenie i zmianę życia. “Nawrócenie to nie jest kwestia chwili czy okresu w roku, to zadanie, które trwa całe życie” – mówił Papież Franciszek. Podkreślał, że każdy z nas jest grzesznikiem.
Na inicjatywę “24 godziny dla Pana” odpowiedziało kilka polskich archidiecezji: we Wrocławiu, Poznaniu, Częstochowie i Warszawie.
We wrocławskiej katedrze o godz. 17:00 nabożeństwu przewodniczył ks. bp Andrzej Siemieniewski. Rozpoczęła się także spowiedź. Po wieczornej Mszy św. o godz. 19.30 na głównym ołtarzu został wystawiony Najświętszy Sakrament.03 kwietnia 2014

Radość u urszulanek na całym świecie – Maria od Wcielenia jest Świętą !

Ojciec Święty rozszerzył na cały Kościół kult liturgiczny bł. Franciszka de Laval, pierwszego biskupa Québeku w Kanadzie (1623 -1708), portugalskiego jezuity, bł. Józefa de Anchiety (1534-97) oraz bł. Marii od Wcielenia (Marii Guyart; 1599-1672), Francuzki, wdowy, założycieli mniszek urszulanek w Quebecu (Kanada), "matki Kanady".
Tych troje błogosławionych zostało wpisanych do katalogu świętych na mocy tzw. kanonizacji równoważnej. Ich kult obowiązuje w całym Kościele. Ten akt papieski jest ostatecznym orzeczeniem przez papieża ich świętości. Orzeczenie to nie jest jednak wyrażone w zwykłej formule kanonizacji, lecz w dekrecie zobowiązującym cały Kościół do oddawania czci danemu błogosławionemu i otaczania go takim samym kultem, jaki należy się świętym kanonizowanym
ŚWIĘTA MARIA OD WCIELENIA Guyart-Martin (1599-1672)
Urszulanka z Tours, mistyczka i autorka pism duchowych oraz misjonarka Kanady. Przybyła do Quebec 1 sierpnia 1639, aby tam założyć pierwszy w Ameryce klasztor Urszulanek. Wybitna wychowawczyni i nauczycielka, wywierała wpływ zarówno na francuskich osadników jak i na Indian, stając się wszystkim dla wszystkich w nowo powstającej kolonii. Jej bardzo liczne listy wysyłane do Francji stanowią ważne dokumenty dla dziejów Kanady. Maria od Wcielenia jest tam czczona jako "Matka Kościoła Kanadyjskiego" i jako "Matka Ojczyzny". Papież Jan Paweł II wyniósł ją do grona błogosławionych dnia 22.06.1980r. Jej święto obchodzimy 30 kwietnia.

Pielgrzymka do grobu świętej Marii od Wcielenia06 kwietnia 2014

Film o Świętej Marii Od Wcielenia - dla znających język francuski

Folle de DieubyJean-Daniel Lafond, National Film Board of Canada
15 kwietnia 2014
16 kwietnia 2014
16 kwietnia 2014
19 kwietnia 2014

Przychodzisz Panie mimo drzwi zamkniętych, Jezu Zmartwychwstały ze śladami męki. Ty jesteś z nami, poślij do nas Duchy. Panie nasz i Boże uzdrów nasze życie.12 maja 2014

Dziś rano zmarła s. Urszula Borkowska OSU (ur. 11 lipca 1935 w Gdyni) – polska urszulanka, profesor zwyczajny historii, absolwentka KUL, emerytowana wykładowczyni Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Specjalistka w zakresie historii średniowiecznej i wczesnonowożytnej, a szczególnie dziejów dynastii jagiellońskiej. Była kierownik Katedry Metodologii i Nauk Pomocniczych Historii KUL.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym!

12 maja 2014


Dnia 12 maja 2014 r. o godz. 4.35 zmarła w Lublinie, w 79 r. życia i 58 r. ślubów zakonnych, nasza Siostra Maria Urszula Borkowska od Przenajświętszej Trójcy (Amalia Borkowska).

Liturgia pogrzebowa odbędzie się 15 maja w Kościele Akademickim KUL.
•10.30 - Różaniec
•11.00 - Msza św.,
•po której nastąpi odprowadzenie do grobowca na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Lublinie przy ul. Lipowej 16.

„Zobaczymy się wszystkie w niebie, gdyż chce tego Ten, który nas miłuje”.
(św. Aniela Merici)

Artykuł dla prasy na stronie KUL ›››


24 maja 2014

Z radością informujemy, że Wydawnictwo Alleluja opublikowało książkę Divo Barsottiego
„Duchowość św. Anieli Merici. Rodzina wokół Matki”.03 czerwca 2014

Zapraszamy do wysłuchania audycji Radia Maryja o Świętej Marii od Wcielenia,
nagranej 2 czerwca 2014 roku. - "Ile można poświęcić dla Boga?"
Sylwetka duchowa Św. Marii od Wcielenia – kobiety- matki-zakonnicy-pierwszej misjonarki świata.

Audio MP3
Pobierz07 czerwca 2014

Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!
07 czerwca 2014
11 czerwca 2014

Festyn Szkół Katolickich Wrocław 201416 czerwca 2014

Nasze uczennice otrzymały II miejsce w konkursie "Sobótka Językowa" na Uniwersytecie Wrocławskim za film reklamujący miejsca związane z historią Wrocławia. Serdecznie gratulujemy!!!19 czerwca 2014

Uroczystość Bożego Ciała. Tegoroczny ołtarz na frontonie naszego klasztoru wyraża naszą radość i wdzięczność Bogu za kanonizację Marii od Wcielenia.ilość odwiedzin na stronie: