06 stycznia 2017

Orszak Trzech Króli 2017 we Wrocławiu. Mimo mrozów Wrocławianie przybyli tłumnie!
Orszak szedł w tym roku pod hasłem Pokój i Dobro.16 stycznia 2017

27 stycznia siostry urszulanki obchodzą uroczystość ŚW. ANIELI MERICI, swej Matki i fundatorki.
Święta Aniela, jedna z najwybitniejszych postaci kobiecych włoskiego XVI-go wieku, jest Matką oraz inspiratorką ponad czterdziestu rodzin zakonnych i świeckich instytutów życia konsekrowanego na całym świecie. Śmiałość jej inicjatyw apostolskich, jak również miłość mająca swe źródło w kontemplacji Boga, uczyniły z niej prekursorkę w dziedzinie wychowania młodzieży żeńskiej oraz wytyczyły nowe drogi dla apostolstwa kobiet poświęconych Bogu. Właśnie w chrześcijańskiej formacji kobiet Aniela widziała klucz do odnowy rodziny i Kościoła. Jej dzieło – założone przez nią Towarzystwo św. Urszuli – zostało uznane przez Kościół za jedną z ważniejszych inicjatyw przygotowujących trydencką odnowę Kościoła.02 lutego 2017

2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. W 1997 r. Jan Paweł II właśnie w to święto ustanowił Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu.

"Życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła jako element o decydującym znaczeniu dla jego misji" - podkreśla Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej Vita consecrata. "Życie konsekrowane nie tylko w przeszłości było pomocą i oparciem dla Kościoła, ale stanowi cenny i nieodzowny dar także dla teraźniejszości i przyszłości ludu Bożego, ponieważ jest głęboko zespolone z jego życiem, jego świętością i misją.

Praktykowanie rad ewangelicznych stanowi oś życia zakonnego. Składane śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa dotykają trzech podstawowych dziedzin życia.
Pierwszy - ślub czystości - jest wyborem Chrystusa jako jedynej miłości.

Ślub ubóstwa jest odpowiedzią życia konsekrowanego na powszechnie obecną dzisiaj "materialistyczną żądzę posiadania".

Ślub posłuszeństwa związany jest natomiast z kulturą wolności, ukazuje w sposób szczególnie wyrazisty posłuszeństwo Chrystusa wobec Ojca i opierając się na tej właśnie tajemnicy, poświadcza, że nie ma sprzeczności między posłuszeństwem a wolnością".

Zakony wyrastały w historii Kościoła, powstawały w nim i jemu służyły. Jan Paweł II w czasie spotkania z zakonami na Jasnej Górze 5 czerwca 1979 r. stwierdził, że bez zgromadzeń zakonnych, bez życia poświęconego Bogu poprzez śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa Kościół nie byłby w pełni samym sobą. "Wasze domy - mówił Ojciec Święty - powinny być przede wszystkim ośrodkami modlitwy, skupienia i dialogu, osobistego i wspólnotowego z tym, który jest i ma pozostać pierwszym i naczelnym rozmówcą w każdym waszym pracowitym dniu".


03 lutego 2017


Zapraszamy na rekolekcje dla poszukujących, które odbędą się w dniach 24-26 lutego 2017 r. w Bardzie.
Rekolekcje dla poszukujących „Czego szukacie?” J 1,38

Prowadzą: Siostry Urszulanki UR

Konferencje wygłosi o. Maksymilian Stępień OSPPE

termin: piątek, 24.02.- niedziela, 26.02.2017 r.

rozpoczęcie: 24 lutego, o godz. 18:00

miejsce: klasztor Sióstr Urszulanek UR, BARDO, ul. Krakowska 31a

w programie: Msza Święta, konferencje, modlitwa Słowem Bożym, adoracja, możliwość rozmowy indywidualnej z kapłanem lub z siostrą, wędrówka po Górach Bardzkich i pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary

prosimy zabrać ze sobą: Pismo Święte - Stary i Nowy Testament, notatnik

zgłoszenia: dzwoniąc pod numer 728891144 lub pisząc na adres e-mail: janakrogul@gmail.com (do 20 lutego)

koszt pobytu: ofiara dowolna

wskazówki dojazdu: przy zgłoszeniu się na rekolekcje05 marca 2017

Nasze siostry Jana i Katarzyna przygotowują się do przyszłorocznych rekolekcji na nartach.
Reko-Ski to wypoczynek połączony z jazdą na nartach i rekolekcjami. Przede wszystkim będzie to bardzo radosny czas, w którym nauczymy się jeszcze lepiej jeździć na nartach, wzmocnimy się duchowo oraz doświadczymy radości wspólnej zabawy. Reko-Ski organizowane będą w czasie przyszłorocznych ferii województwa dolnośląskiego wraz z biurem podróży Zielona Brygada.
06 marca 2017

Medytacja przy ikonie ukrzyżowania Chrystusa27 marca 2017

W dniach 24-26 marca 2017 r. w Krakowie odbyło się międzynarodowe spotkanie studentek urszulańskich akademików z Krakowa, Wrocławia i Košic (Słowacja). W spotkaniu wzięło udział 50 osób.
W programie przewidziany był czas na wzajemne poznanie i integrację, zwiedzanie zabytków Krakowa, pielgrzymkę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, wspólną modlitwę i dzielenie się wiarą.
Ważnym czasem były wspólne rozmowy o życiu urszulanek w Polsce i na Słowacji. Trzy z naszych studentek podzieliły się świadectwem wolontariatu misyjnego w Zambii oraz w Sudanie oraz z pracy w sekretariacie misyjnym i możliwości odwiedzenia Peru. W niedzielny poranek Eucharystię przeżyliśmy wspólnie z Siostrami w krakowskiej kaplicy.
Te radosne chwile zostały zapisane w sercach oraz na zdjęciach. Zrodziło się silne pragnienie, by w przyszłości kontynuować podobne spotkania, być może w bardziej międzynarodowej grupie.
28 marca 2017

Zaproszenie na VI Urszulańskie Dni Młodych. 26-28 maja 2017 w Poznaniu. Przyjedź na VI UDM! Poczuj rytm Bożego Słowa!03 kwietnia 2017

Zakończył się II Maraton Czytania Biblii organizowany przez Civitas Christiana i Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej. W Maratonie wzięli udział uczniowie z różnych wrocławskich szkół, w tym z Liceum Sióstr Urszulanek U. R.
Uczestnicy Maratonu czytali Księgę Daniela i Apokalipsę, które wchodzą w zakres tegorocznego XXI Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego organizowanego przez Civitas Christiana. Maraton ma prowadzić do spotkania ze Słowem Boga zawartym na kartach Biblii. Zorganizowany został po raz drugi. W zeszłym roku młodzież czytała trzy księgi pisma Świętego - Pieśń nad Pieśniami, list do Efezjan oraz Ewangelię według św. Mateusza.


04 kwietnia 2017

Rozmowa Echo24 - dr Katarzyna Ochman - nasza była uczennica a potem nauczycielka szkoły urszulanek we Wrocławiu. Tematem rozmowy była łacina, jej atrakcyjność w świecie, kiedy mówimy głównie w językach…
10 kwietnia 2017Przychodzisz Panie mimo drzwi zamkniętych, Jezu Zmartwychwstały ze śladami męki. Ty jesteś z nami, poślij do nas Duchy. Panie nasz i Boże uzdrów nasze życie.26 kwietnia 2017

Zaproszenie na VI Urszulańskie Dni Młodych. 26-28 maja 2017 w Poznaniu. Przyjedź na VI UDM! Poczuj rytm Bożego Słowa!

04 maja 2017

04 maja 2017

Wspieramy maturzystów naszej szkoły!
04 maja 2017
08 maja 2017

W Muzeum w Gliwicach można zwiedzić wystawę czasową: „Nieznane arcydzieła, nieznani mistrzowie. Malarstwo barokowe na Śląsku na nowo odkryte.” Wystawa dostępna dla publiczności od 12 maja do 1 października 2017 r.

Znalezione w kościołach i klasztorach, odkryte na plebaniach i w muzealnych magazynach, prawdziwe perły malarstwa barokowego na Śląsku, trzydzieści znakomitych dzieł, a wśród nich nieznane wcześniej obrazy autorstwa wybitnych artystów. Prawdziwą ozdobą ekspozycji jest obraz z naszego klasztoru. Jest to dzieło Michaela Willmanna, zwanego śląskim Rembrandtem, wirtuozersko malowane przedstawienie św. Augustyna, Ojca Kościoła.
13 maja 2017
14 maja 2017

13 maja 2017 w Jutrzynie
100. rocznicę objawień fatimskich siostry zakonne archidiecezji wrocławskiej przeżywały w sanktuarium św. Franciszka z Asyżu w Jutrzynie. Odwiedziły również świątynię w Kowalowie. Razem z mieszkańcami uczestniczyły w Mszy św. prymicyjnej o. Gabriela Przemysława Turkiewicza oraz w procesji różańcowej; homilię oraz konferencję wygłosił ks. Aleksander Radecki.


W dniu 100. rocznicy objawień fatimskich w sanktuarium św. Franciszka z Asyżu w Jutrzynie odbyła się Msza św. prymicyjna franciszkanina – o. Gabriela Przemysława Turkiewicza. W Eucharystii i w nabożeństwie fatimskim wzięły udział razem z mieszkańcami i pielgrzymami siostry zakonne z całej archidiecezji, przeżywające tu swój dzień skupienia.

Ksiądz Aleksander przypomniał o kończącym się tygodniu modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. – Jest się o co martwić, także w Polsce. Jest potrzeba obudzenia serc tych ludzi, których Bóg wybiera – bo to On jest dawcą powołania. Chcemy wyostrzyć słuch na to, co mówi Bóg – podkreślał, wspominając Maryję i scenę zwiastowania. – My także mamy swoje zwiastowania. Bóg przychodzi do nas i pyta: „Czy chcesz, czy się zgodzisz, czy mogę na ciebie liczyć?”. Trzeba, byśmy prosili Matkę Najświętszą przez wstawiennictwo tych świętych dzieci, dziś ogłoszonych światu, o odwagę naszego chrześcijańskiego życia. O to, by inni, patrzą na nas, pytali o Jezusa.


Po poczęstunku i spotkaniu z parafianami siostry wysłuchały konferencji ks. A. Radeckiego poświęconej radości. – Skoro wierzymy w Boga, przyjęliśmy radość zmartwychwstania, nie możemy być smutasami! – mówił, nawiązując do adhortacji papieża Franciszka „Evangelii gaudium”. Przypomniał przesłanie kilku świętych, którzy byli prawdziwymi specjalistami od radości i wskazał na konkretne sposoby, jak można krzewić ducha radości za klasztornymi murami.
Spotkanie zakończyła wizyta w filialnym kościele w Kowalowie pw. św. Urszuli, gdzie siostry mogły uczcić relikwie św. Franciszka z Asyżu.

Urszulanki przed ołtarzem św. Urszuli w Kowalowie.


15 maja 2017
27 maja 2017

Migawki z Urszulańskich Dni Młodych 2017 w Poznaniu.

06 czerwca 2017
15 czerwca 2017

Fragment dzisiejszej procesji Bożego Ciała we Wrocławiu.26 czerwca 2017

Zapraszamy do wysłuchania wykładów pani dr Anny Sutowicz o księżnej Annie Śląskiej oraz Tomasza Łysiaka o księciu Henryku Pobożnym wygłoszonych w czasie ostatniej naszej Nocy Kościołów - 24 czerwca 2017

14 lipca 2017

Ostatnie wolne miejsca w Akademiku Sióstr Urszulanek U.R. we Wrocławiu.
Nasz akademik oferuje studentkom pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe.
W akademiku panuje koleżeńska, przyjazna atmosfera oraz sprzyjające warunki do nauki i integralnego rozwoju. Dużym atutem jest dogodna lokalizacja w centrum miasta w sąsiedztwie Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Duszpasterstw Akademickich: „Maciejówka” i „Dominik”. Zapraszamy!

Akademik dla studentek - Pl. Nankiera 16. 50-140 Wrocław
tel: 791 112 804 oraz 728 891 14414 sierpnia 2017

W dniach od 24 lipca do 7 sierpnia 2017 r. w Tarnowie odbył się kurs języka angielskiego. Dwudziestoczteroosobowa grupa sióstr z Polski, Ukrainy, Słowacji i Słowenii poszerzała znajomość języka angielskiego. Kurs prowadziły s. Alice Montgomery i s. Jayne Horswill, które przybyły do nas z Wielkiej Brytanii, a także s. Monika Bonna i s. Małgorzata Kloza. Jak widać siostrom na kursie angielskiego w Tarnowie nie brak humoru.22 sierpnia 2017

Zapraszamy na rekolekcje "do tańca i do różańca" połączone z warsztatami modlitwy tańcem "Dobrze jest dziękować Panu… (Ps 92, 2)", które odbędą sie w dniach 22-24 września 2017 r. w Krakowie.
Skupienie rekolekcyjne dla dziewczyn połączone z warsztatami modlitwy tańcemProwadzą: Siostry Urszulanki UR i zaproszeni goście

termin: piątek, 22.09 - niedziela, 24.09.2017 r. - rozpoczęcie: 22 września, o godz. 18:00

miejsce: klasztor Sióstr Urszulanek UR, Kraków, ul. Starowiślna 9

w programie: Msza święta, konferencje o uwielbieniu, modlitwa i dzielenie Słowem Bożym, adoracja i uwielbienie, warsztaty modlitwy tańcem.

prosimy zabrać ze sobą: Pismo Święte - Stary i Nowy Testament, notatnik, śpiwór, wygodne ubranie na warsztat taneczny (zalecana jest zwiewna sukienka lub spódnica)

zgłoszenia: dzwoniąc pod numer 728 891 144 lub pisząc na adres e-mail: janakrogul@gmail.com (do 18 września)

koszt pobytu: ofiara dowolna


26 sierpnia 2017


Ostatnio Wydawnictwo Towarzystwa Naukowego KUL w serii dotyczącej szkolnictwa katolickiego opublikowało książkę s. Darii Klich osu pt: SZKOŁY SIÓSTR URSZULANEK UNII RZYMSKIEJ W OKRESIE POLSKI LUDOWEJ (1945-1962).
Książka przedstawia całokształt działalności edukacyjnej sióstr Urszulanek U.R. w Polsce po II wojnie światowej. Po zakończeniu działań wojennych urszulanki otworzyły 15 szkół (5 podstawowych, 8 średnich i 2 zawodowe) w 8 miastach Polski: w Gdyni, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rybniku, Tarnowie, Włocławku i we Wrocławiu. Siostry wznowiły działalność swych szkół w trudnych warunkach materialnych, lecz z wielkim poświęceniem i entuzjazmem. Praca omawia proces reaktywowania szkół, ich rozwój i wewnętrzną organizację, a także czynniki i warunki pracy dydaktycznej, jak baza materialna, grono pedagogiczne, uczennice, programy, metody nauczania i wychowania oraz ich poziom i wyniki. Ukazane są również heroiczne wysiłki sióstr, grona, uczennic i ich rodziców, by utrzymać prowadzenie działalności dydaktycznej w trudnych latach ofensywy ideologicznej.
Dyskryminacyjna polityka władz komunistycznych zdecydowała o losie czternastu urszulańskich szkół oraz zniszczeniu ich wieloletniego dorobku materialnego. Istnienie szkół urszulańskich uznawano za nieprzydatne, ponieważ nie służyły wychowaniu „człowieka socjalistycznego”. Likwidacja naszych szkół w latach 1948-62 była krzywdą nie tylko dla urszulanek, ale i społeczeństwa, które je popierało i darzyło zaufaniem. Licznie zgłaszające się do szkoły kandydatki, zaangażowanie rodziców w akcje mające na celu obronę bytu szkół a także przywiązanie byłych wychowanek świadczyło o zaufaniu do poziomu nauczania i urszulańskiego ideału wychowawczego. W celach propagandowych, jako potwierdzenie polskiej demokracji i wolności religijnej, po 1962 roku utrzymano w Polsce tylko 10 szkół katolickich, wśród nich urszulańskie liceum we Wrocławiu.
Dzieje urszulańskich szkół to również fragment historii ośmiu miast polskich, w których te szkoły służyły społeczeństwu. Książka może służyć promocji urszulańskich tradycji wychowawczych, dlatego mam nadzieję, że będą nią zainteresowane wszystkie wspólnoty, a zwłaszcza te, które prowadziły szkoły w tym trudnym okresie naszej historii.
Książka kosztuje 43 zł. W celu promocji książki s. Daria chętnie podzieli się swoją wiedzą na temat zawartości opracowania dla zorganizowanej grupy słuchaczy – sióstr, byłych wychowanek, obecnych uczniów oraz ich rodziców itp....


18 września 2017

Minęło 100 lat od przybycia urszulanek do Lublina. Oto ciekawy reportaż lubelskiej telewizji.


Do Lublina sprowadziła je w lipcu 1917 r. wielka społeczniczka Florentyna Jaworowska, której zamarzyła się edukacja dla dziewcząt na wysokim poziomie.

Siostry Urszulanki UR otrzymały zezwolenie od ówczesnego administratora diecezji, ks. Zenona Kwieka, na przejęcie klasztoru po brygidkach przy ul. Namiestnikowskiej 8 (potem Narutowicza 8/10). Już 1 września 1917 r. siostrom udało się uruchomić szkołę dla dziewcząt. Od razu zgłosiło się 171 osób. W latach 30-tych obok szkoły podstawowej siostry prowadziły czteroklasowe Prywatne Żeńskie Gimnazjum i dwuletnie Liceum. W roku 1939 w podstawowej i średniej szkole uczyło się w sumie 600 dziewczyn z tego ok.400 w średniej i 200 w podstawowej.

W czasie wojny Niemcy szkołę urszulanek zamknęli. – Nasze siostry wymyśliły jednak sposób, by ominąć zakaz działalności – opowiada siostra Halina Bobkowska obecna przełożona zgromadzenia. - Stworzyły szkołę gospodarczą a potem hotelarską. To była wersja oficjalna, bo nieoficjalnie prowadziły tajne nauczanie dla bardzo wielu dziewcząt. W tym czasie przeszło 60 osób zdało u nas maturę.
Po wojnie urszulańskie szkoły cieszyły się wielkim rozkwitem do tego stopnia, że w szczytowym momencie w klasztornych budynkach przeznaczonych na szkołę uczyło się przeszło 1100 osób. Ten rozwój był jednak solą w oku władzy komunistycznej. Po latach walki o egzystencję, mimo protestów i odwołań szkoła została zamknięta.
Dopiero 9 lat temu 1 września 2008 r. stary budynek się ożywił. Pojawiły się w nim dzieci - dziewczynki i chłopcy w charakterystycznych mundurkach. – Myśl, by szkołę przywrócić nigdy nas nie opuściła – podkreśla s. Halina. – Przywrócenie szkoły to też bardzo duża zasługa naszych wychowanek, które co roku się spotykają i bardzo nalegały, by to dzieło znów w Lublinie zaistniało.

Mszy św., która była centralnym punktem obchodów wielkiego jubileuszu przybycia Sióstr Urszulanek UR do Lublina, przewodniczył abp Stanisław Budzik. Arcybiskup przypomniał historię zgromadzenia oraz jego misję, która od początku związana była ze służbą drugiemu człowiekowi. - Drogie siostry dziękuję wam dziś za to, że przez 100 lat waszej pracy w sercu miasta, wasz dom budowałyście zawsze na Skale, którą jest Jezus Chrystus. Dlatego to dzieło, mimo tylu zawirowań naszej historii ostatniego wieku, przetrwało.


19 września 2017


01 października 2017

Dnia 1 października miałyśmy radość gościć we wspólnocie bpa Andrzeja Siemieniewskiego. Tego dnia wizytował naszą parafię pw. Imienia Jezus. Biskup podzielił się z nami ciekawymi refleksjami na temat Nowej Ewangelizacji.ilość odwiedzin na stronie: