20 stycznia 2018

W dniu 20 stycznia 2018 r. we Wrocławiu, przeżywamy drugą część obchodów połączenia Prowincji Holenderskiej i Polskiej.

Bierze w nich udział około 180 sióstr z Holandii, Ukrainy i Polski. Przełożoną Generalną, M. Cecylię Wang reprezentują s. Neusimar Marques da Silva i s. Maria Jaworska.
Uroczystość, która odbyła się a Oratorium Marianum uświetnił występ dzieci z urszulańskiej szkoły podstawowej w Poznaiu.

22 stycznia 2018

27 stycznia siostry urszulanki obchodzą uroczystość ŚW. ANIELI MERICI, swej Matki i fundatorki.
Święta Aniela, jedna z najwybitniejszych postaci kobiecych włoskiego XVI-go wieku, jest Matką oraz inspiratorką ponad czterdziestu rodzin zakonnych i świeckich instytutów życia konsekrowanego na całym świecie. Śmiałość jej inicjatyw apostolskich, jak również miłość mająca swe źródło w kontemplacji Boga, uczyniły z niej prekursorkę w dziedzinie wychowania młodzieży żeńskiej oraz wytyczyły nowe drogi dla apostolstwa kobiet poświęconych Bogu. Właśnie w chrześcijańskiej formacji kobiet Aniela widziała klucz do odnowy rodziny i Kościoła. Jej dzieło – założone przez nią Towarzystwo św. Urszuli – zostało uznane przez Kościół za jedną z ważniejszych inicjatyw przygotowujących trydencką odnowę Kościoła.14 lutego 2018
22 lutego 2018

Zapraszamy wszystkie Byłe Wychowanki urszulańskiej na wielkopostny Dzień Skupienia.
Młodzież od 18 roku życia zapraszamy na weekendowe rekolekcje ze Słowem Bożym "Ile razy mam przebaczyć?"
rozpoczęcie: 16 marca o godz. 18:00 zakończenie: niedziela, 18 marca po obiedzie ok. 14:00
miejsce: klasztor Sióstr Urszulanek UR, Częstochowa, ul. 3 Maja 2/4
w programie: czas na spotkanie z Bogiem obecnym w Eucharystii, medytacja w oparciu o Słowo Boże, możliwość spowiedzi, adoracja, modlitwa śpiewem, Agapa, wyjście na Jasną Górę.
prosimy zabrać ze sobą: Pismo Święte, notatnik, coś słodkiego na wspólną Agapę.
koszt: ofiara dobrowolna.

22 lutego 2018

Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej odbędzie się 28 kwietnia 2018 roku (czyli 45 lat po jej śmierci!) w bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Urodziła się w 1902 roku w Warszawie. Była córką Ignacego Chrzanowskiego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pochodziła z nieprzeciętnie wykształconej rodziny. Sama w 1920 r. ukończyła urszulańskie gimnazjum w Krakowie a następnie odebrała znakomite wykształcenie medyczne w Polsce i za granicą (między innymi we Francji), które okazało się nieocenione podczas II wojny światowej, podczas której Hanna Chrzanowska w pełni poświęciła się pomocy rannym i poszkodowanym. Po wybuchu wojny przyjechała do Krakowa, gdzie pracowała jako kierownik działu pielęgniarstwa społecznego i domowego, zwracając uwagę na solidne przygotowanie swych uczennic do pielęgnowania chorych w warunkach domowych.Przemówienie Postulatora Procesu Beatyfikacyjnego - ks. Mieczysława Niepsuja.20 marca 2018

Urszulanki z Wrocławia we współpracy z Civitas Christiana zapraszają chętnych do wzięcia udziału w dorocznym Maratonie Czytania Biblii. W obecnej edycji zaplanowano czytanie tekstów z Księgi Psalmów, Listu do Galatów i Listu do Filipian. Osoby zainteresowane wzięciem czynnego udziału zachęcamy do wysyłania zgłoszenia na adres:
estera.ryczek@civitaschristiana.pl

26.03.2018 / 17:00 / kościół w klasztorze Sióstr Urszulanek (pw. św. Jadwigi)

29 marca 2018Przychodzisz Panie mimo drzwi zamkniętych, Jezu Zmartwychwstały ze śladami męki. Ty jesteś z nami, poślij do nas Duchy. Panie nasz i Boże uzdrów nasze życie.06 maja 2018

28 kwietnia 2018 r. w bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyła się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej . Urodziła się w 1902 roku w Warszawie. Była córką Ignacego Chrzanowskiego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pochodziła z nieprzeciętnie wykształconej rodziny. Sama w 1920 r. ukończyła urszulańskie gimnazjum w Krakowie a następnie odebrała znakomite wykształcenie medyczne w Polsce i za granicą (między innymi we Francji), które okazało się nieocenione podczas II wojny światowej, podczas której Hanna Chrzanowska w pełni poświęciła się pomocy rannym i poszkodowanym. Po wybuchu wojny przyjechała do Krakowa, gdzie pracowała jako kierownik działu pielęgniarstwa społecznego i domowego, zwracając uwagę na solidne przygotowanie swych uczennic do pielęgnowania chorych w warunkach domowych.06 maja 2018

Poczuj z nami powiew wolności! Zobacz zwiastun VII Urszulańskich Dni Młodych, które odbędą się w Poznaniu w dniach 25-27 maja 2018 r.


06 maja 2018

Polecamy ciekawy reportaż "Cioteczka" o Hannie Chrzanowskiej zrealizowany przez telewizję Trwam. W nim kilka obrazków z klasztoru krakowskiego urszulanek - gdzie uczyła się przyszła błogosławiona pielęgniarka.31 maja 2018

W dniu 31 maja 2018r., w uroczystość Bożego Ciała, o godz. 11.45 zmarła nasza Droga Siostra Józefa Jezierska.

Siostra Józefa pracowała w naszej szkole, w Prywatnym Żeńskim Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Urszulanek UR we Wrocławiu 41 lat, od 1 września 1966 roku do 31 sierpnia 2007 roku. Przez pierwsze 4 lata była nauczycielką matematyki i fizyki oraz wychowawczynią klasy. Przez następne 37 lat (1. IX 1970 – 31.08.2007) pełniła funkcję dyrektora szkoły i nauczyciela matematyki. Przez wiele lat była również wykładowcą teologii biblijnej na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.


Ewa Zofia (imię zakonne Józefa) Jezierska OSU ur. się 9 września 1935 r. w Bydgoszczy. W 1956 r. ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, następnie pracowała jako nauczycielka. W sierpniu 1958 r. wstąpiła do zakonu, 3 maja 1966r. złożyła śluby wieczyste, następnie pracowała jako nauczycielka w Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek we Wrocławiu. W 1972 r. ukończyła studia teologiczne na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu (rozpoczęte w 1969), Wykładowcą PWT została w 1991 r., docentem i kierownikiem Katedry Biblistyki Nowego Testamentu w 1993 r., profesorem nadzwyczajnym w 2000 r. W 2004 r. otrzymała tytuł profesora nauk teologicznych. W latach 2003-2008 była członkiem zarządu Stowarzyszenia Biblistów Polskich. W 1996 r. została odznaczona medalem Pro Ecclesia et Pontifice.

O terminie pogrzebu poinformujemy w najbliższym czasie. Prosimy o modlitwę za naszą zmarłą Siostrę Józefę.
Oto wywiad przeprowadzony z s. Józefą przez obecną uczennicę naszej szkoły.01 czerwca 2018

08 czerwca 2018
10 czerwca 2018

Artykuł Agaty Combik w Gościu wrocławskim o pogrzebie s. Józefy Jezierskiej: Zanurzona w Bożym Sercu. S. Maria Józefa (Ewa) Jezierska odeszła do Pana w uroczystość Bożego Ciała, 31 maja, w 83 roku życia, 57 roku ślubów zakonnych.

Biblia, matematyka, muzyka, miłość do Pana i ludzi - podczas Mszy św. w Kościele Uniwersyteckim trwało dziękczynienie za pełne duchowych bogactw i służby życie śp. s. M. Józefy (Ewy) Jezierskiej oraz modlitwa w jej intencji.
Eucharystii, odprawionej w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, przewodniczył abp senior Marian Gołębiewski. Ks. Mariusz Rosik rozpoczął homilię od osobistego wspomnienia:

– To było jesienią 2003 roku. Byłem wówczas wikariuszem w Kościele Uniwersyteckim – mówił. – Pewnego popołudnia wszedłem do klasztoru sióstr urszulanek przy pl. bp. Nankiera i zobaczyłem, że drzwi do kaplicy na I piętrze są lekko uchylone. Wydobywała się stamtąd delikatna muzyka. Kiedy zajrzałem do środka, nie było nikogo prócz s. Józefy siedzącej przy klawiaturze. Na pulpicie leżała otwarta Biblia, wydawało się, że siostra ma zamknięte oczy. Jej palce delikatnie dotykały klawiszy.Ten widok jakoś zauroczył mnie, zafascynował, pozostał w pamięci aż do dzisiaj. Ona i On, zakochana bez pamięci siostra i Jezus, któremu powierzyła swoje życie. Modliła się Biblią i muzyką.

Jak zauważył ks. M. Rosik S. Józefa przyjęła chrzest w 1935 r. w Bydgoszczy, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa – dedykowanym tej tajemnicy, którą wspominamy w dniu pogrzebu siostry. – Całe jej życie jest więc zatopione, zanurzone w Bożym Sercu, aż do dnia dzisiejszego – mówił. – Boże serce to Boża miłość, ta szalona miłość Jezusa, która zaprowadziła Go na krzyż. Ta szalona miłość, która pozwoliła przebić Sobie bok, przebić serce, z którego wypłynęła krew i woda.

Kapłan przypomniał, że tak jak z boku pierwszego Adama Pan Bóg uczynił Ewę, tak z boku Chrystusa – z którego trysnęły woda i krew, wskazujące na chrzest i Eucharystię – narodził się Kościół. Ks. M. Rosik przywołał troje ludzi Kościoła, którzy w szczególny sposób towarzyszyli siostrze przez większą część jej drogi życia: św. Anielę Merici, św. Józefa i św. Pawła.

Pierwsza z tych osób, założycielka urszulanek, przejęta była sprawą wychowania dziewcząt – czemu i s. Józefa poświęciła swoje życie. Św. Aniela modliła się gorąco o jedność Kościoła. S. Józefa także miała otwarte serce dla tych, którzy wierzą inaczej – czego wyrazem jest również obecność na jej uroczystościach pogrzebowych przedstawicieli protestantów.

Druga ważna w jej życiu osoba to św. Józef – który stał się jej patronem zwłaszcza odkąd w 1959 r. podczas obłóczyn otrzymała imię "Józefa". – To człowiek milczenia, czynu. Milczy, by słuchać Boga i to, co usłyszy, wprowadzać w życie – zauważył ks. M. Rosik. – S. Józefa też ważyła słowa. Były to zawsze słowa zrównoważone, wypowiadane bardzo prosto, jasno. Być może pomagało jej w tym umiłowanie królowej nauk, matematyki..

Trzecią ważną dla siostry postacią był św. Paweł – towarzyszący jej zwłaszcza na drodze życia naukowego. Ks. M. Rosik, przekazując zarazem słowa współczucia w imieniu przewodniczącego Stowarzyszenia Biblistów Polskich ks. Henryka Witczyka, przywołał pojawiający się często w kontekście posługi s. Józefy Pawłowy tekst: „jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana” (Rz 14,8). Te słowa znalazły się w tytule książki autorstwa s. Józefy, ale i dwóch ksiąg jubileuszowych jej dedykowanych.

Przed Eucharystią, jak i pod koniec Mszy św. wiele osób wspominało zmarłą – zapamiętaną na różnych polach jej posługi. Abp Marian Gołębiewski miał okazję poznać siostrę jako uczestniczkę sympozjów Stowarzyszenia Biblistów Polskich – a była pierwszą kobietą, która otrzymała tytuł profesora nauk teologicznych. Jej posługę na Papieskim Wydziale Teologicznym wspominał ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT. Jako współsiostrę ze Zgromadzenia Urszulanek Unii Rzymskiej wspominały ją s. Joanna Łątka – przełożona wrocławskiej wspólnoty oraz s. Benigna Kania – przełożona prowincjalna, która odczytała również list m.in. przełożonej generalnej.

– Przez 37 lat była dyrektorką szkoły urszulańskiej, która jako jedyna [spośród urszulańskich placówek] mogła prowadzić swoją działalność w okresie PRL-u – mówiła s. Benigna. – To właśnie szkoła wrocławska przechowała tradycje urszulańskiego wychowania i nauczania, co w dużej mierze było zasługą s. Józefy. Dzięki temu łatwiej było nam w zmienionej rzeczywistości podjąć pracę pedagogiczną w kilku nowo otwartych placówkach.

Podkreśliła, że siostra umiała harmonijnie łączyć wiele zainteresowań, zaangażowań, bez uszczerbku dla żadnego z nich. Z poświęceniem pracowała na polu wychowawczo-dydaktycznym i administracyjnym (dyrektorka szkoły, nauczycielka matematyki), naukowym (biblistyka), należała do rady prowincjonalnej zgromadzenia. Uczestniczyła w codziennym życiu swojej siostrzanej wspólnoty, służąc jej m.in. talentem muzycznym, nie unikając angażowania się w zwyczajne zajęcia – jak choćby zmywanie naczyń. Żyła dla Pana i umierała dla Pana.

Swoje wspomnienia związane z siostrą przywołali też prof. Roman Duda z duszpasterstwa ludzi nauki, przedstawiciele nauczycieli i uczniów wrocławskiego liceum sióstr urszulanek.

Pogrzeb odbył się na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. S. Maria Józefa (Ewa) Jezierska odeszła do Pana w uroczystość Bożego Ciała, 31 maja, w 83 roku życia, 57 roku ślubów zakonnych.21 czerwca 2018

Urszulańska strefa kibica - razem z naszymi kochanymi współpracownikami.
09 lipca 2018

Ostatnie wolne miejsca w Akademiku Sióstr Urszulanek U.R. we Wrocławiu.
Nasz akademik oferuje studentkom pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe.
W akademiku panuje koleżeńska, przyjazna atmosfera oraz sprzyjające warunki do nauki i integralnego rozwoju. Dużym atutem jest dogodna lokalizacja w centrum miasta w sąsiedztwie Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Duszpasterstw Akademickich: „Maciejówka” i „Dominik”. Zapraszamy!

Akademik dla studentek - Pl. Nankiera 16. 50-140 Wrocław
KONTAKT - s. Daria tel: 791 112 80422 lipca 2018

Nasza s. Jana na misjach w Gujanie.16 września 2018

Probacja międzynarodowa 2018/19 w Rzymie. W dniu 3 września 2018 r. jedenaście sióstr z siedmiu krajów : Francji (1), Indonezji (3), Kenii (1), Polski (2), Ukrainy (1), Senegalu (1) i Słowacji (2) rozpoczęło swój czas odnowy. Towarzyszy im instruktorka - s. Iwona Skorupa. W probacji bierze udział nasza s. Jana.
Jest to czas intensywnej odnowy duchowej, zakonnej i apostolskiej, czas odejścia od życia czynnego umożliwiający spotykanie się z Jezusem w samotności i na dłuższej modlitwie. W programie probacji przewidziane są rekolekcje trzydziestodniowe oraz innego rodzaju środki pomocne do „dojrzałego przemyślenia zdobytej wiedzy i doświadczeń życiowych, celem dokonania osobistej syntezy”, by „bardziej zdecydowanie ukierunkować swoje życie ku Bogu”. (Konstytucje, 137).19 września 2018

"In nomine Domini. Misjonarz Afryki". wystawa poświęcona Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu SJ (1911-2007) Od 18 września do 5 października w gmachu głównym Ossolineum prezentowana jest wystawa planszowa poświęcona postaci i działalności Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ.


Wystawa zorganizowana została z inicjatywy Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach projektu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2017”.

W ubiegłym roku ekspozycja została zaprezentowana na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie, a po powrocie do Polski – m.in. w budynku Sejmu RP w Warszawie i na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W lipcu tego roku można ją było obejrzeć w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu a w sierpniu – w Galerii Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie.

Otwarcie wystawy z udziałem bratanicy Kardynała - naszej siostry Oktawii Kozłowieckiej


Adam Kozłowiecki urodzony w Hucie Komorowskiej był w czasie II wojny światowej więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz nr 1006, do którego trafił 20 czerwca 1940 roku i był tam więziony do 11 grudnia 1940 r. a następnie został deportowany do KL Dachau, gdzie nadano mu numer nr 22187. Na prośbę swoich przełożonych po II wojnie światowej, po wyzwoleniu z obozu KL Dachau 29 kwietnia 1945 r. napisał książkę pt. ,,Ucisk i Strapienie. Pamiętnik więźnia 1939-1945”. Książka w 2016 roku została przetłumaczona na język niemiecki. Po wojnie Zambia stała się jego drugą ojczyzną z wyboru. Jako jezuita-misjonarz organizował tam szkolnictwo, był administratorem wikariatu apostolskiego Lusaki i pierwszym metropolitą tego miasta. Uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II. Po rezygnacji ze stolicy arcybiskupiej powrócił do zwykłej pracy duszpasterskiej misji w Mpunde. W 1998 roku papież Jan Paweł II obdarzył go godnością kardynalską.
04 października 2018

21 października siostry urszulanki na całym świecie wraz z uczennicami ich szkół i przyjaciółmi będą obchodzić święto ich Patronki św. Urszuli, męczenniczki kolońskiej.


04 października 2018


11 października 2018

Migawka z dnia edukacji narodowej w naszej szkole - Schola Liceum wspaniale uświetniła liturgię.14 października 2018

13 października odbyła się piesza pielgrzymka z Wrocławia do Trzebnicy. Kilkanaście tysięcy pielgrzymów ruszyło na trasę 39. pieszej pielgrzymki do Trzebnicy, a wśród nich kilkudziesięciu uczniów i uczennic naszej szkoły. Chociaż większość z nich (jak co roku) pielgrzymowała wraz z duszpasterstwami, harcerzami, czy parafiami, w tym roku po raz pierwszy zabraliśmy ze sobą flagę Serviam specjalnie przygotowaną na tę okazję . Pod tym sztandarem zebrało się około dwudziestu uczniów, nauczycieli, rodziców i przyjaciół szkoły, którzy wspólnie dotarli do grobu św. Jadwigi. Oto krótki reportaż.30 października 2018

Do tradycji naszego domu należą zjazdy absolwentek szkoły w sobotę po uroczystości św. Urszuli. Tego roku 27 października Msza św. z tej okazji zgromadziła dużą liczbę byłych wychowanek w różnym wieku. Mszę św. w ich intencji odprawił ks. prof. Mariusz Rosik. Po Eucharystii odbyła się tradycyjna agapa z plackiem urszulańskim. Dawne uczennice wyrażały radość z bycia razem na pokładzie statku pod egidą św. Urszuli – odważnej królewny nauczającej wierności Chrystusowi aż do końca.

05 listopada 2018

Pierwsze dni listopada przeżywamy modląc się za zmarłych: za siostry urszulanki, za rodziny, za przyjaciół, za wszystkich potrzebujących modlitwy. W dzień zaduszny odmawiamy nieszpory i różaniec z wypominkami w mauzoleum, blisko tych, którzy tu spoczywają od wieków; często nawiedzamy to miejsce indywidualnie, zatrzymując się na prywatną, choćby krótką modlitwę, by zyskiwać odpusty dla zmarłych. Rada Miasta Wrocławia co roku składa przy tumbie Henryka VI i na płycie księżnej Anny wieńce i znicze.
11 listopada 2018
06 grudnia 2018

13 grudnia 2018
24 grudnia 2018

Życzymy wszystkim pokoju i radości płynących ze spotkania z Bożym Synem, który do nas przychodzi.BOŻE NARODZENIE – BÓG BLISKO NAS

„BÓG wypowiedział przed wiekami jedno SŁOWO.
Jedno SŁOWO wypowiedział OJCIEC, a jest nim Jego SYN.

W Nim powiedział CZŁOWIEKOWI wszystko to,
co miał mu przekazać i odsłonić.
Chrystus jest wyczerpującą odpowiedzią Ojca
na pytania człowieka w każdym czasie.
W Nim zawarta jest cała pełnia.
W Nim zamieszkuje cieleśnie całe bóstwo”. (por. Jan od Krzyża)

Życzymy wszystkim pokoju i radości płynących ze spotkania
z Bożym Synem, który do nas przychodzi.
ilość odwiedzin na stronie: